Forum - Twój outlet WWW

Pełna wersja: Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej. Zastanawiam się nad zakupem udziałów w jednej z firm handlowo-usługowych w mojej okolicy. Nigdy wczesniej nie inwestowałem w ten sposób. Czy uważacie, że warto zdecydowac się na zakup spółki z o.o.?
Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu spółek, to musisz tę decyzje dobrze przemyślec. Zanim zdecydujesz, czy kupowac czy nie, powinieneś zapoznać się szczegółowo z dokumentami jakimi dysponuje interesująca Cię firma. Te dokumenty pokażą Ci, jaka jest jej kondycja finansowa oraz efektywność.
Aha, a na które konkretnie dokumenty spółki trzeba w szczególności zwrócić uwagę? Co jeśli okaże się, ze firma jest w złej kondycji finansowej?
Na początek polecam dokładne zapoznanie się z umową spółki. Dowiesz się stamtąd, jakie są prawa oraz obowiązki wspólnika. Warto znac w szczególności obowiązki, gdyż już jako wspólnik będziesz musiał się z nich wywiązywać. Potem w celu zbadania sytuacji finansowej firmy należy przestudiować jej sprawozdanie finansowe. W celu poznania efektywności warto natomiast przeanalizować rachunek zysków i start, a także bilans, gdzie znajduje się zestawienie aktywów i pasywów.
Rozumiem, że po dokładnej analizie tych dokumentów będę już mógł podjąć decyzję, czy inwestowac w spółkę czy tez nie?
Tak, z tym, że jeśli okaże się, ze firma jest w złej kondycji finansowej, nie musisz od razu rezygnowac z kupna udziałów w niej. W takiej sytuacji bowiem cena za udział może nie osiągnąć wartości nominalnej. Będzie to wartość rzeczywista. Można również określić cenę na podstawie wartości bilansowej, patrząc na sprawozdanie finansowe spółki.
Aha, a czy może zdarzyć się tak, że z jakichs powodów ode mnie niezależnych nie będę mógł dokonac zakupu udziałów?
Może się tak zdarzyć, jeśli umowa spólki przewiduje jakies ograniczenia w zarządzaniu udziałami. Mogą to być np.: konieczność wyrażenia zgody przez spółkę albo prawo pierwokupu udziałów przez wspólników. Zakup spółki z oo oraz wynikające z niego ograniczenia zostały dobrze opisane pod linkiem http://podatkiwspolce.pl/zakup-udzialow-spolce-o-o/. Zapoznaj się z tymi informacjami, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, czy inwestujesz w udziały w konkretnej firmie czy też nie.
Przekierowanie