Forum - Twój outlet WWW
Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - Wersja do druku

+- Forum - Twój outlet WWW (http://steambath.com.pl)
+-- Dział: W centrum życia (/Forum-W-centrum-%C5%BCycia)
+--- Dział: Praca, biznes, finanse (/Forum-Praca-biznes-finanse)
+--- Wątek: Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? (/Thread-Czy-warto-zdecydowa%C4%87-si%C4%99-na-zakup-sp%C3%B3%C5%82ki-z-oo)Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - WujekSamoDobro - 11-28-2017 11:35 AM

Hej. Zastanawiam się nad zakupem udziałów w jednej z firm handlowo-usługowych w mojej okolicy. Nigdy wczesniej nie inwestowałem w ten sposób. Czy uważacie, że warto zdecydowac się na zakup spółki z o.o.?


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - TomekB-52 - 11-28-2017 11:48 AM

Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu spółek, to musisz tę decyzje dobrze przemyślec. Zanim zdecydujesz, czy kupowac czy nie, powinieneś zapoznać się szczegółowo z dokumentami jakimi dysponuje interesująca Cię firma. Te dokumenty pokażą Ci, jaka jest jej kondycja finansowa oraz efektywność.


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - WujekSamoDobro - 11-28-2017 01:02 PM

Aha, a na które konkretnie dokumenty spółki trzeba w szczególności zwrócić uwagę? Co jeśli okaże się, ze firma jest w złej kondycji finansowej?


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - TomekB-52 - 11-28-2017 01:46 PM

Na początek polecam dokładne zapoznanie się z umową spółki. Dowiesz się stamtąd, jakie są prawa oraz obowiązki wspólnika. Warto znac w szczególności obowiązki, gdyż już jako wspólnik będziesz musiał się z nich wywiązywać. Potem w celu zbadania sytuacji finansowej firmy należy przestudiować jej sprawozdanie finansowe. W celu poznania efektywności warto natomiast przeanalizować rachunek zysków i start, a także bilans, gdzie znajduje się zestawienie aktywów i pasywów.


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - WujekSamoDobro - 11-28-2017 04:12 PM

Rozumiem, że po dokładnej analizie tych dokumentów będę już mógł podjąć decyzję, czy inwestowac w spółkę czy tez nie?


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - TomekB-52 - 11-28-2017 05:49 PM

Tak, z tym, że jeśli okaże się, ze firma jest w złej kondycji finansowej, nie musisz od razu rezygnowac z kupna udziałów w niej. W takiej sytuacji bowiem cena za udział może nie osiągnąć wartości nominalnej. Będzie to wartość rzeczywista. Można również określić cenę na podstawie wartości bilansowej, patrząc na sprawozdanie finansowe spółki.


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - WujekSamoDobro - 11-28-2017 06:20 PM

Aha, a czy może zdarzyć się tak, że z jakichs powodów ode mnie niezależnych nie będę mógł dokonac zakupu udziałów?


Czy warto zdecydować się na zakup spółki z oo? - TomekB-52 - 11-28-2017 07:57 PM

Może się tak zdarzyć, jeśli umowa spólki przewiduje jakies ograniczenia w zarządzaniu udziałami. Mogą to być np.: konieczność wyrażenia zgody przez spółkę albo prawo pierwokupu udziałów przez wspólników. Zakup spółki z oo oraz wynikające z niego ograniczenia zostały dobrze opisane pod linkiem http://podatkiwspolce.pl/zakup-udzialow-spolce-o-o/. Zapoznaj się z tymi informacjami, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, czy inwestujesz w udziały w konkretnej firmie czy też nie.